Działanie nr 6. Gra terenowa “Zagraj z Naturą”.

Gra terenowa „Zagraj z Naturą” poprzedzona będzie rejestracją uczestników na stronie internetowej, która jest wykorzystywana również w innych częściach projektu i stanowi integralną część projektu. Rejestracja uczestników poprzedzona jest wykonaniem zadań wstępnych (do których należą: odpowiedź na pytania dotyczące obszarów Natura 2000, bioróżnorodności oraz podstawowych procesów przyrodniczych).  W samych grach terenowych, których będzie po jednej w każdej (4) lokalizacji, zakłada się udział około 50 osób lub 20-25 drużyn rodzinnych. Gry terenowe będą odbywać się w weekend, tak aby rodzice mogli wziąć udział z dziećmi w godzinach porannych do popołudniowych. W czasie rozwiązywania zadań przez uczestników, na miejscu startu i mety odbywać się będą prelekcje, spotkania i krótkie zabawy dotyczące obszarów Natura 2000 dla osób nieuczestniczących w samej grze. Każda gra prowadzona jest przez 4 trenerów.

Gra rozgrywa się na zewnątrz, na terenie bliskiego sąsiedztwa obszaru Natura 2000. Na potrzeby każdej z 4 gier niezbędne jest przygotowanie scenariusza, dopasowanego do specyfiki obszaru Natura 2000, na którym gra zostanie przeprowadzona.

Każda z drużyn rodzinnych po przejściu etapu internetowego posiada wstępną wiedzę na temat obszarów Natura 2000, bioróżnorodności oraz podstawowych procesów przyrodniczych. Każda z drużyn dostaje kartę gry i musi znaleźć odpowiednie punkty w wydzielonej przestrzeni gry. Zadania, pytania i wskazówki będą umieszczone na karcie gry. W każdym punkcie uczestnicy muszą wykonać zadania, które pozwolą im uzyskać wskazówkę gdzie udać się dalej. Każda stacja to kolejna część układanki ciągu przyczynowo skutkowego zaistniałego zdarzenia opisanego na karcie gry (kilka wariantów karty). Wygrywa grupa która jako pierwsza ułoży cały ciąg przyczynowo – skutkowy i przekroczy linię mety. Każdy z uczestników gry otrzyma koszulkę z nadrukiem dot. projektu. Na zakończenie każdej z gry przewidziany jest poczęstunek w formie przygotowanego wspólnie ogniska. Termin realizacji: kwiecień 2019 – pażdziernik 2019. Podmiot odpowiedzialny: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

 

Link do rejestracji udziału w Grze terenowej „Zagraj z Naturą”  http://czlowiek-natura.upwr.edu.pl/2019/08/26/gra-terenowa-zagraj-z-natura-31-sierpnia-w-zamku-ksiaz/