Serdecznie zapraszamy do udziału w grze terenowej „Zagraj z Naturą”, która odbędzie się w sobotę 27 lipca 2019 r. w Dobkowie – malowniczej Krainie Wygasłych Wulkanów. Edycja ta organizowana jest we współpracy z Sudecką Zagrodą Edukacyjną (https://www.sudeckazagroda.pl/)
REGULAMIN GRY TERENOWEJ – Dobków
Warunkiem udziału jest zapoznanie się z poniższym opracowaniem dotyczącym obszarów chronionych Natura 2000 w okolicy Dobkowa. W grze wymagana jest minimalna wiedza przyrodnicza, której potwierdzeniem jest prawidłowo rozwiązana krzyżówka (zadanie kwalifikacyjne). Następnie należy wypełnić formularz zgłoszenia.
Zadanie kwalifikacyjne https://learningapps.org/watch?v=pu20y7h3j19
Formularz zgłoszenia https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd4YgKjiHQOvE02uJfiyaJ3psIxeenDux0LXTCp-ZK_M8LrFw/viewform
SIEĆ NATURA 2000
W 2004 roku Polska wraz ze wstąpieniem do Unii Europejskiej przyjęła nową, najmłodszą w naszym kraju formę ochrony przyrody – obszary Natura 2000, wchodzące w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Na całym terytorium Unii Europejskiej stanowi ona system ochrony wybranych elementów przyrody. W jej ramach, na podstawie dwóch dokumentów tworzone i rozwijane są dwa typy chronionych obszarów :
- Dyrektywa Siedliskowa pozwala na tworzenie specjalnych obszarów ochrony siedlisk (SOO) czy obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty (OZW), w których chroni się siedliska przyrodnicze wraz z siedliskami gatunków roślin i zwierząt oraz obszary szczególnie ważne przyrodniczo,
- natomiast dzięki Dyrektywie Ptasiej wyznacza się obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) czyli ostoje dla gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem.
Każdy z wyznaczonych obszarów otrzymuje indywidualny kod literowo cyfrowy. W Polsce, dla obszarów specjalnej ochrony ptaków kody rozpoczynają się od liter „PLB”, gdzie „PL” oznacza, iż teren znajduje się w Polsce, a „B” od angielskiego birds – ptaki wskazuje ostoję ptasią. Analogicznie, specjalne obszary ochrony siedlisk otrzymują oznaczenie „PLH”, gdzie „H” pochodzi od angielskiego habitat – siedlisko.
Na Dolnym Śląsku w skład sieci Natura 2000 wchodzi 11 obszarów specjalnej ochrony ptaków i aż 90 obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty. W samej okolicy Wrocławia znajduje się kilka takich obszarów. Są wśród nich m.in. specjalne obszary ochrony siedlisk: Ostoja nad Bobrem oraz Góry i pogórze Kaczawskie.
Krajobraz Gór i Pogórza Kaczawskiego, na których terenie znajdują się SOO Ostoja nad Bobrem oraz SOO Góry i Pogórze Kaczawskie, urozmaicają atrakcyjne bazaltowe wzgórza. Tworzą one malowniczą Krainę Wygasłych Wulkanów, która jest wizytówką tej najbardziej wysuniętej na północ formacją Sudetów.
Kraina Wygasłych Wulkanów swoją nazwę bierze od licznie występujących w tym regionie formacji wulkanicznych o charakterystycznym stożkowatym kształcie. Góry oraz Pogórze Kaczawskie wchodzą w obręb jednostki geologicznej zwanej Metamorfikiem Kaczawskim, którą tworzą skały metamorficzne o wieku od kambru do dolnego karbonu. Widoczne są tu ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej i znaleźć można niespotykane w innych regionach Polski skały: od diabazów, porfirów, melafirów i bazanitów po zieleńce.
SOO Ostoja nad Bobrem (PLH0200054)
Obszar o powierzchni 15373ha obejmuje dolinę rzeki Bóbr na odcinku od Siedlęcina do Lwówka Śląskiego, roztaczając się w obrębie trzech mezoregionów: Pogórza Kaczawskiego, Izerskiego oraz Gór Kaczawskich, na terenie powiatów jeleniogórskiego, lwóweckiego i złotoryjskiego. Duża część Ostoi chroniona jest też jako Park Krajobrazowy Doliny Bobru.
Jest to teren o skomplikowanej budowie geologicznej i zróżnicowanym pokryciu terenu – znajdziemy tu licznie występujące jary i wąwozy. Wpływa to na wytworzenie się tu specyficznych siedlisk kserotermicznych, zacienionych, o kwaśnych, wilgotnych glebach. W obszarze zidentyfikowano 13 siedlisk przyrodniczych wymienionych w dyrektywie. Ostoja odgrywa kluczową rolę w ochronie siedlisk leśnych, takich jak: grądy środkowoeuropejskie, stokowe lasy klonowo-lipowe i lasy łęgowe oraz siedlisk półnaturalnych: świeże łąki użytkowane ekstensywnie, bogate w storczyki murawy kserotermiczne czy zmiennowilgotne łąki trzęślicowe oraz doskonale zachowane murawy bliźniaczkowe. Wśród cennej roślinności niskiej natknąć możemy się tu na rzadkie gatunki paproci: zanokcica północna i paprotka zwyczajna, a także na zbiorowiska włosieniczników czy ziołorośla nadrzeczne.
Obszar jest też domem wielu gatunków zwierząt objętych ochroną, np. wydra, chrząszcz – pachnica dębowa, motyle – modraszek telejus i nausitous oraz czerwończyk nieparek, płazy – kumak nizinny i traszka grzebieniasta a także ryby – minog strumieniowy, głowacz białopłetwy, piskorz i różanka.
Jest to teren kluczowy dla ochrony nietoperzy: nocka dużego oraz mopka.
SOO Góry i Pogórze Kaczawskie (PLH020037)
To obszar o powierzchni 25005,3ha, obejmujący większą część Pogórza Kaczawskiego oraz Gór Kaczawskich, a także Góry Ołowiane i leżący na obszarze powiatów: złotoryjskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego i kamiennogórskiego. Częściowo pokrywa się z Parkiem Krajobrazowym „Chełmy”, a na jego terenie znajdują się liczne rezerwaty przyrody.
Jest to teren o wyjątkowym charakterze – to największy i najbogatszy w walory przyrodnicze obszar Natura 2000 obejmujący piętro pogórza i regla dolnego w Sudetach, o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu – zaznaczają się w niej dwie, głębokie doliny rzeczne – Bobru i Kaczawy, a oprócz kopulastych i łagodnych wzgórz natknąć się tu można na głębokie doliny cieków oraz stromo pochylone stoki o różnych wystawach. Wraz ze zróżnicowaną budową geologiczną, wpłynęło to na wykształcenie się najbardziej zróżnicowanej siedliskowo fauny i flory w Sudetach – bardzo blisko siebie znaleźć można siedliska kwaśnolubne i wapieniolubne, cieniolubne, wilgotne i kserotermiczne. Około połowę powierzchni pokrywają lasy, a drugą połowę tworzą tereny zagospodarowane przez człowieka, gdzie znajdziemy półnaturalne łąki i murawy. Stwierdzono tu występowanie aż 25 typów siedlisk wymienionych w dyrektywie, wśród których szczególnie ważne są jaworzyny i buczyny, znajdują się tu też jaskinie nieudostępniane do zwiedzania oraz torfowiska i zmiennowilgotne łąki trzęślicowe.
Obszar cechuje bogata flora roślin naczyniowych z kilkunastoma gatunkami storczyków oraz rzadkimi gatunkami roślin niższych. Znajduje się tu jedyne znane w kraju stanowisko włosocienia delikatnego, połowa dolnośląskiej populacji obuwika pospolitego i występuje tu też zanokcica serpentynowa.
Wśród cennych gatunków zwierząt na terenie znajdziemy:
- bobra i wydrę,
- traszkę grzebieniastą,
- motyle – czerwończyk nieparek, modraszek nausitous i telejus,
- chrząszcza – pachnicę dębową
- oraz ryby – minoga strumieniowego i kozę
Obszar jest kluczowym miejscem dla ochrony nietoperzy. Znajdujące się tu Jaskinie Góry Połom są jednym z największych zimowisk nietoperzy w Polsce – regularnie odnotowuje się tu do 400 hibernujących osobników z 12 gatunków. Wśród nich występują: mopek, nocek łydkowłosy, nocek Bechsteina oraz nocek duży.
Dwanaście gatunków to bardzo wysoka liczba na takim obszarze, gdyż w całej Polsce stwierdzono ich dotąd 25. Te tajemnicze zwierzęta są jedynymi ssakami posiadającymi umiejętność aktywnego lotu. Dzięki umiejętności zmiany kształtu skrzydeł i uderzania nimi naprzemiennie są w locie niesamowicie zwrotne. Kolejną cechą, która odróżnia nietoperze od innych ssaków jest ich sposób postrzegania świata poprzez echolokację – w pyszczku lub nosie posiadają specjalne struktury, które emitują ultradźwięki, odbijające się od przeszkód i odbierane jako echo przez czułe uszy zwierzęcia. To wyjątkowo sprawny mechanizm – nietoperze mogą odebrać echo słabsze nawet 10 000 razy od emitowanego dźwięku. Niezwykła jest również różnorodność sposobów odżywiania się nietoperzy – ponad 70% gatunków (w tym wszystkie występujące w Polsce) jest owadożerna, jednak ok. 20% nietoperzy jest owocożerna, a niektóre żywią się nektarem i pyłkiem, rybami, płazami czy nawet niewielkimi gadami. Większość nietoperzy jest osiadła i podejmuje niedalekie sezonowe wędrówki.
BIBLIOGRAFIA:
- http://www.przyroda.wroclaw.pl/natura?fbclid=IwAR2xFACszXFbeaU1lAbqjMmuU_luUiSOnMlf5_uQxyVeH081uT0A5gZjGXk
- http://wroclaw.rdos.gov.pl/o-sieci
- Wykaz obszarów Natura 2000 województwa dolnośląskiego
- http://activetrip.pl/index.php/action,show_all_news,idn,42.html
- http://marekowczarz.pl/szlakiem-wygaslych-wulkanow-czyli-objazdowo-po-gorach-i-pogorzu-kaczawskim/
- Świerkosz K., Liberacka H., Łysiak M., Zając K., 2012, „Obszary Natura 2000 na Dolnym Śląsku”, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu, s. 90-92, 128-131, 160-165, 179-186
- http://www.obszary.natura2000.pl/index.php?dzial=2&kat=9&art=96
- Standardowy Formularz Danych SOO Ostoja nad Bobrem (PLH200054)
- http://www.obszary.natura2000.pl/index.php?dzial=2&kat=9&art=32
- https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/nietoperz-opis-wystepowanie-i-zdjecia-zwierze-nietoperz-ciekawostki,6936.html